Bilgisayar Geri Dönüşümü

Atılmış, hurdaya dönmüş dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar, bilgisayar kartları ve diğer tüm bilgisayar ekipmanları ve bilgisayarlar üzerinden kontrol edilen çevresel aygıtlardan; yazıcılar, faks makineleri, tarayıcılar, fotokopi makineleri, plotterlar (çizim amacı ile kullanılan cihazlar) vb. ürün grupları tehlikeli elektronik atık sınıfında sayılmaktadır ve uygun yöntemler ile geri dönüştürülmesi sağlanmalıdır.

EAG A.Ş. , geri dönüşüm amacı ile bu türdeki tüm bilgisayar atıklarını ve kasa, hard disk, klavye, mouse, CD okuyucu, DVD okuyucu, disket sürücüsü, güç destek ünitesi vb. donanımlarını toplamaktadır.

Ayrıca firmamız tüm hurda anakart, hurda tak ve çalıştır kartları (ses kartı, ekran kartı, ethernet kartı, modem kartı, tv kartı vb.), hard disk kartı, disket sürücüsü kartı, CD okuyucu/yazıcı ve DVD okuyucu/yazıcı kartlarını toplamakta ve her bir ürünü grubuna göre sınıflandırarak ayrıştırma işlemi yapmaktadır.

RAM’ler, İşlemciler (soket işlemci ve slot işlemci), soketler ve bilgisayar birimlerinde bulunan pinler ile kontaktlar taşıdıkları yüksek değerlikli metal içeriklerinden ötürü özel sınıf olarak toplanmaktadır. Elektronik atık sınıfında yer alan bilgisayar ve çevresel aygıtların atıkları içerisinde çeşitli oranlarda yer alan değerli metallerin başında rodyum ve platinyum gelmektedir, ayrıca altın, paladyum, titanyum ve gümüş bu atık grubu içerisinde rafine yöntemiyle elde edilmesi gereken diğer değerli metaller arasında yer almaktadır.

Comments are closed.