Metallerin Geri Dönüşümü

UPVC pencere çerçevesi geri dönüşümünde paslanmaz çeliğin ayrılması

2020’de 353.000 ton pencere profili ve ilgili ürünler geri dönüştürüldü. 2020’de (COVID-19 salgını nedeniyle) geri dönüştürülen toplam PVC miktarında hafif bir düşüş olmasına rağmen, İngiltere ve İrlanda, Almanya’nın ardından Avrupa’daki en yüksek ikinci tonajı geri dönüştürdü.

geri dönüşüm ve atık endüstrileri için manyetik ayırıcıların tasarımcısı ve üreticisidir. Bunting Avrupa üretim tesisleri, Birmingham’ın hemen dışındaki Redditch’te ve her ikisi de Birleşik Krallık’ta bulunan Berkhamsted’dedir.

UPVC pencerelerinin geri dönüşümü uzun süredir devam eden bir başarı öyküsüdür. 1990’ların başından beri, pencere ve profil tasarımlarındaki değişiklikler, geri dönüştürülebilirliğe yardımcı oldu ve bireysel bileşenlerin ve malzemelerin ayrılmasını kolaylaştırdı. Metal, çıkarılması gereken önemli bir malzemedir.

UPVC penceresinde tutamaçlar, menteşeler ve kilitler dahil birçok metal bileşen vardır. Bunlar çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve pirinç olabilir. Bu tür metaller geri dönüşüm işlemi sırasında başarılı bir şekilde çıkarılmazsa, proses ekipmanında (örn. parçalayıcılar) ciddi ve maliyetli hasarlara neden olabilir ve yeniden satılabilir nihai ürünün değerini azaltabilir.

Metalin çıkarılması

UPVC pencerelerinde bulunan metal, demir (manyetik), demir dışı (manyetik olmayan) ve paslanmaz çelik (zayıf manyetik post parçalama) karışımıdır. Bu, farklı metal ayırma teknolojisi kullanılarak metal ayırmanın birkaç aşamasının gerekliliği anlamına gelir.

Optimum metal ayırma, metalin plastikten serbest bırakılmasının ve manyetik ayırma ekipmanının performansının bir fonksiyonudur. UPVC pencereleri manuel olarak beyaz ve beyaz olmayan olarak ayrıldıktan sonra, parçalamanın birincil aşaması serbest daha büyük metal içeren kaba bir fraksiyon üretir.

Bant üstü mıknatıslar ve tambur mıknatısların bir kombinasyonu, pirinç gibi demir dışı metalleri çıkaran bir girdap akımı ayırıcısı ile demirli metalleri çıkarır. Bununla birlikte, paslanmaz çeliğin son derece düşük manyetik özelliklerinden dolayı ayrılmasının zor olduğu kanıtlanmıştır.

Paslanmaz çelik ayırma

Yakın zamana kadar, paslanmaz çeliğin etkili bir şekilde çıkarılması zordu. Bir parçalayıcıdan geçen paslanmaz çelik, zayıf bir şekilde manyetik hale gelir, ancak manyetik duyarlılık, bant üstü mıknatıslar gibi diğer manyetik ayırıcılar kullanılarak başarılı bir ayırma için çok düşüktür.

HISC ve SSSC manyetik ayırıcılar, çok zayıf manyetik parçacıkları ayırmak için ultra yüksek bir manyetik kafa kasnağı kullanır. Çalışmada, titreşimli bir besleyici, ince konveyör bandına tek katmanlı bir malzeme iletir.

Paslanmaz çelik ayırıcıdan sonra, 20-50 mm boyutundaki fraksiyonlar, kalan metal kontaminasyonunu tanımlayan ve otomatik olarak reddeden yerçekimi beslemeli bir metal dedektöründen geçer. Bazı tesislerde ayrıca torbalama veya depolamadan önce son kalite kontrolü olarak bir konveyörün etrafına monte edilmiş oldukça hassas tünel tipi metal dedektörü bulunur.

UPVC yeniden kullanıma hazır

Tüm metallerin ayrılmasından ve daha fazla renk tanıma ve çıkarılmasından sonra, UPVC genellikle yeniden kullanılabilir granüller veya toz halinde boyutu küçültülür.

UPVC pencereler, kalite veya hava koşullarına dayanıklılık özellikleri üzerinde herhangi bir etkisi olmaksızın en az yedi kez geri dönüştürülebilir.

Comments are closed.